Διπλό αντοχής και συνέπειας

Μετά από έναν εξαιρετικό Νοέμβριο, η ΑΕΚ μπήκε στον τελευταίο μήνα του 2019 με ευρωπαϊκό διπλό, σε μια επικίνδυνη έξοδο στην Πολωνία. Οι κιτρινόμαυροι επέστρεψαν στις νίκες, αφήνοντας πίσω τους την “κακή παρένθεση” της ήττας από τη Ράστα Φέχτα στο ΟΑΚΑ. Παρέμειναν συνεπείς στη σχέση τους με την κορυφή του ομίλου τους στο BCL, αφού άντεξαν από τα “ζόρια” που τους έβαλε η εγχώρια πρωταθλήτρια, Άνβιλ.

Ντέρμπι περίμεναν όσοι είχαν μια ιδέα για το τι εστί η φετινή Άνβιλ, μια ομάδα με μπόλικο επιθετικό ταλέντο που στην προηγούμενη “στροφή” κέρδισε την Μπαντίρμα στην Τουρκία, και ντέρμπι είδαν τελικά στους δέκτες τους. Η ΑΕΚ επιβίωσε και δεν πληγώθηκε τελικά από τα κέφια του σούπερ σκόρερ, για τα κυβικά του Champions League, Ρίκι Λέντο (25π με 7/14FG, 7/8FT), πετώντας από την κεντρική Ευρώπη για την Αθήνα με ένα οριακό ροζ φύλλο στις αποσκευές της, το οποίο κρίθηκε κυριολεκτικά στις… λεπτομέρειες.

✏️ Ο Γιαννόπουλος “σουλούπωσε” το κακό πρώτο μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν ήταν καλή, ιδίως στο επιθετικό σκέλος. Για 15 λεπτά ήταν προβλέψιμη, νευρική κι αγκομαχούσε να βρει σκορ, έχοντας παράξει μόλις 20 πόντους μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η Άνβιλ είχε ρίξει μεγάλο βάρος στο να “βραχυκυκλώσει” την κομβική δραστηριότητα του Λάνγκφορντ, μη επιτρέποντας ουσιαστικά στον ηγέτη των κιτρινόμαυρων να βρει τον απαιτούμενο ρυθμό. Ταυτόχρονα, ούτε το υπόλοιπο ροτέισον του κόουτς Παπαθεοδώρου έδειχνε ικανό να δώσει λύσεις με διάρκεια, ίσως πλην των Γιάνκοβιτς και Τσάλμερς, οι οποίοι είχαν ορισμένες “σκόρπιες” θετικές στιγμές. Οι ψηλοί δεν είχαν μπει ενεργά στην εξίσωση του αγώνα, ενώ κι οι Γκίκας – Ρέι δεν προσέφεραν κάτι. Πέραν της αφλογιστίας όμως, οι γηπεδούχοι Πολωνοι είχαν αποκτήσει, μέσω της άμυνας τους και της ψυχολογίας που τους έδινε η έδρα, καλύτερη επαφή με το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με διαφορά 10 πόντων, 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, δημιουργώντας συνθήκη πως το ματς μπορούσε κάλλιστα να ξεφύγει, εφόσον η ΑΕΚ δεν βελτιωνόταν άμεσα.

Το παιχνίδι ήταν εκ προοιμίου επικίνδυνο, από αυτά που συχνά χαρακτηρίζουμε “παγίδες”, ωστόσο και κατά την διάρκεια του φάνηκαν οι δυσκολίες του. Ας μη ξεχνάμε πως η Άνβιλ ήταν και είναι σοβαρός κι υπολογίσιμος αντίπαλος, με ποιοτικούς παίκτες τύπου Τόνι Ρότεν (πρώην NBAer) και Ρίκι Λέντο (παλαιότερα σε Μπασκόνια, Εφές) στο backcourt, αλλά κι έναν παίκτη που πέρσι ξεχώρισε στην Ελλάδα, τον Ρόλαντς Φρεϊμάνις του Ηφαίστου Λήμνου, στη σύνθεση της. Δεν ήταν κανένα μεγαθήριο, όμως έδειξε ικανή να… κάνει την ζημιά.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος έγινε ο παίκτης – κλειδί του ημιχρόνου, αυτός που άλλαξε κάπως το μοτίβο, αφού με δύο σημαντικά τρίποντα άνοιξε την αντίπαλη άμυνα, μάζεψε την διαφορά στο σκορ κι έδωσε πνοή στην προβληματική επίθεση της Ένωσης. Το α’ μέρος έκλεισε με ένα απολύτως διαχειρίσμο -3 στον πίνακα του σκορ, με την ΑΕΚ να παίρνει ενδεχομένως παραπάνω από όσα πραγματικά άξιζε με βάση την εικόνα της, χάρη στην ικανότητα – αποτελεσματικότητα του κλασικού σουτέρ της, στο πλέον κατάλληλο timing.

✏️ Βελτίωση και “to the point” κλείσιμο

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε πιο διαβασμένη και σοβαρή, με μεγαλύτερη “φόρα” και αγωνιστική διάθεση. Ο Γιαννόπουλος με δύο νέα, αναπάντητα τρίποντα έδωσε μετά από κάμποση ώρα ένα προβάδισμα στην ελληνική ομάδα, η οποία “μαζεύτηκε” κι αμυντικά.

Στο πρώτο 4λεπτο της 3ης περιόδου η ΑΕΚ δέχθηκε μόλις 4 πόντους (οι 2 από βολές), ενώ η ίδια σημείωσε 10 στην άλλη πλευρά του παρκέ. Πήρε τον αέρα της συνάντησης (με μικρές βοήθειες απ’ όλους τους παίκτες), έκανε ένα πραγματικά καλό δεκάλεπτο στην πλειοψηφία του, κατά το οποίο μόλις μια φορά και στιγμιαία έχασε το προβάδισμα, όμως το πρόβλημα ήταν πως δεν κατάφερε να κεφαλαιοποιήσει την ανωτερότητα της. Παρά την ανάκαμψη, το ματς παρέμενε ομιχλώδες, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με παραπάνω από 3-4 πόντους κι ήταν φυσικό κι επόμενο πως θα οδηγηθούμε – σε ακόμη ένα – ντέρμπι.

Πράγματι λοιπόν, η crunch time είχε τέτοιο χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να έχει ελαφρά το πάνω χέρι μέχρι τα μέσα της καθοριστικής περιόδου, όμως έκτοτε η Άνβιλ αντέδρασε. Ο Ρότεν με ασίστ (στον Σίμον) και δίποντο αντέστρεψε το 68-70 σε 72-70 και κάπου εκεί “κόλλησε” κι ο Λίντο για το 75-70, με ένα τρίποντο από αυτά που συχνά κόβουν τα πόδια σε μια ομάδα. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε κακές επιλογές και λανθασμένες αποφάσεις στην επίθεση και “τιμωρήθηκε”. Ωστόσο, οι προσωπικότητες του ρόστερ της μίλησαν ξανά στο φινάλε, με τον Λάνγκφορντ αρχικά να παίρνει πάνω του την ανατροπή με επτά από τους τελευταίους εννιά πόντους της ομάδας του. Έπαιξε έξυπνα όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν, πήγε στην γραμμή των βολών, έκανε την Άνβιλ να νιώσει την απειλή του, πιθανότατα για πρώτη φορά στο ματς, σε τέτοιο βαθμό. Μεγάλο μερίδιο του ροζ φύλλου ανήκει σε αυτόν, παρότι δεν ήταν η καλύτερη και πιο παραγωγική του εμφάνιση συνολικά, διότι το κλείσιμο ενός αγώνα είναι που μετράει στο τέλος της ημέρας. Και στο συγκεκριμένο κομμάτι, ήταν αυτός που έπρεπε, καθοδηγούμενος κι από την τεράστια εμπειρία του.

Το νικητήριο καλάθι προήλθε από καταπληκτική δημιουργία του Σαντ Ρος, ο οποίος είχε την διαύγεια, ακουμπώντας την μπάλα στα πέντε δευτερόλεπτα από το 24αρι, να βρει τη σωστή πάσα. Ο Κουβανός σταρ πλησίασε προς το καλάθι υπό την πίεση του χρόνου, τράβηξε πάνω του τον προσωπικό αντίπαλο του Μασιούλις, με αποτέλεσμα ο Λιθουανός να δει φάτσα – κάρτα το καλάθι. Η πάσα του Σαντ Ρος ήταν… “to the point” κι ο άλλοτε παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης με ένα δυναμικό κάρφωμα χάρισε εν τέλει τη νίκη στην ΑΕΚ. Μεγάλο play από τους δύο παίκτες, το οποίο δεν βρήκε απάντηση στα 14 δευτερόλεπτα των Πολωνών, αφού το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου καταναλώθηκε από τα φάουλ που είχε κρατήσει “καβάτζα” η κιτρινόμαυρη άμυνα. Ο Ρότεν, νομίζοντας πως οι διαιτητές θα σφυρίξουν φάουλ στον Μασιούλις στα 5 δεύτερα, επιχείρησε ένα σουτ της… πυρκαγιάς από το κέντρο, το οποίο δεν είχε τις προϋποθέσεις να απειλήσει κι έτσι η ΑΕΚ άκουσε την τελική κόρνα με ανακούφιση, ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα. Τέλος καλό, όλα καλά δηλαδή για το ελληνικό κλαμπ, σε ένα πολύ δύσκολο και “ύπουλο” ματς, με βάση την τροπή που πήρε κατά την διάρκεια του.

✏️ Από εκεί και πέρα

Η ΑΕΚ κέρδισε, όμως σίγουρα πρέπει να διορθώσει αρκετά πράγματα ενόψει των επόμενων υποχρεώσεων της, σε πρωτάθλημα κι Ευρώπη. Το θετικό είναι πως παρέμεινε σε τροχιά πρώτης θέσης στον όμιλο, πλάι πλάι με την Χάποελ Ιερουσαλήμ. Πρέπει να δει τι θα κάνει με τον Μάριο Τσάλμερς, του οποίου το μηνιαίο συμβόλαιο λήγει, αλλά ο Αμερικανός πλειμέικερ δεν έχει δώσει πράγματα στο – μικρό είναι η αλήθεια – δείγμα που μας έχει αφήσει.

Για πρώτη φορά έπαιξε τόσο πολύ (σχεδόν 24 λεπτά), προσέφερε σε κάποια σημεία κι έδειξε διάθεση, όμως ήταν ασταθής και δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι. Δεν αρκεί όμως μόνο η προσπάθεια του, καθώς η ΑΕΚ χρειάζεται έναν πραγματικά αξιόπιστο παίκτη στη θέση “1”. Θα τον ανανεώσει, περιμένοντας να ανέβει στη συνέχεια; Θα ψάξει για κάτι διαφορετικό; Θα δούμε τι θα συμβεί, αλλά το γεγονός πως η επιστροφή του Κέντρικ Ρέι στην δράση μετά τον τραυματισμό του, εκτόπισε τον Τσάλμερς από το ρόστερ της Basket League, σίγουρα κάτι λέει αναφορικά με το μέλλον του άλλοτε ποιντ γκαρντ των Miami Heat.

Πάμε τώρα και στον Ρέι, ο οποίος ακόμη ψάχνει τα πατήματα του. Ήταν μέτριος στα σκάρτα 14 λεπτά που αγωνίστηκε, φάνηκε να μην νιώθει έτοιμος να πάρει τις επιθετικές πρωτοβουλίες που περιμένει η ΑΕΚ από αυτόν. Είναι φανερό πως του λείπει ο ρυθμός και πως δεν έχει καταφέρει να ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε πρόσφατα. Δείχνει να χρειάζεται χρόνο προκειμένου να επανέλθει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Τέλος, μια αναφορά και στον Στέφαν Γιάνκοβιτς, μια μονάδα της οποίας η προσφορά μπορεί να μην διαφημίζεται ιδιαίτερα, αλλά δεν παύει να υφίσταται. Ο Σέρβος φόργουορντ έκανε “αθόρυβα” στην Πολωνία ένα από τα καλύτερα του φετινά ματς, με 10 πόντους σε 16 λεπτά, στην οικονομική συσκευασία των 5FG. Είναι σε καλό φεγγάρι ο 26χρονος ψηλός, κάτι που φάνηκε και στο πρόσφατο ματς με τον Προμηθέα, όπου και πάλι μέσα σε λίγα λεπτά και με μετρημένες προσπάθειες (11π με 4/5 σουτ σε 12:29′) στο ενεργητικό του, λειτούργησε σαν instant σκόρερ. Με τη συγκεκριμένη δομή που έχει η κιτρινόμαυρη front line και με δεδομένο πως φέτος δεν υπάρχει Ντούσαν Σάκοτα στο “4”, η παρουσία του Γιάνκοβιτς είναι κομβική για τις θέσεις των ψηλών γενικότερα και κατ’ επέκταση το μακρινό σουτ.

🔍 ΥΓ. Η ΑΕΚ έχει “θέμα” επιθετικά στους ψηλούς όταν – πλην Γιάνκοβιτς και Μασιούλις – τέσσερις παίκτες συνεισφέρουν μαζί μόλις 2 πόντους. Η επίδραση της θέσης “5′ στην παραγωγή πόντων του συνόλου είναι πενιχρή. Κι αυτό γίνεται ακόμη πιο εύκολα αντιληπτό αν σκεφτεί κανείς πως η ΑΕΚ έπαιρνε πέρσι (με τον αστερίσκο πως υπήρχε άλλος προπονητής, με διαφορετική στόχευση κι αρχές στο παιχνίδι) μόνο από το βασικό της πεντάρι (Βινς Χάντερ) τουλάχιστον 10-15 πόντους σταθερά σε κάθε παιχνίδι.