Νίκη χαρακτήρα και… επιβεβαίωσης

Η ΑΕΚ λύγισε την Μπούργος στο ΟΑΚΑ, αν και στην καθοριστική περίοδο συνάντησε πολλές δυσκολίες. Ήταν μια νίκη χαρακτήρα, με τις προσωπικότητες του ρόστερ να “μιλούν” στο φινάλε, αλλά κι επιβεβαίωσης της αγωνιστικής ανόδου που σημειώνουν οι κιτρινόμαυροι εσχάτως.

Μέχρι το 4ο δεκάλεπτο, η σοβαρή ΑΕΚ ήλεγχε το βράδυ της Τετάρτης το παιχνίδι στην έδρα της κόντρα στην ισπανική ομάδα (βρισκόταν εκείνη τη στιγμή στο +8) κι όλα έδειχναν πως δύσκολα θα κινδύνευε με ήττα. Τελικά όμως, η μαχητική Μπούργος εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση και το κακό διάστημα των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου και γύρισε… τούμπα το ματς (62-64 στο 36′).

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων κράτησε 5-6 λεπτά, σε ένα χρονικό σημείο όπου το παιχνίδι μετατράπηκε σε κανονικό ντέρμπι, αλλά η ΑΕΚ, από τη στιγμή που είδε το ροζ φύλλο να της γλιστρά, αντέδρασε όπως θα έπρεπε. Πέρα από τη βαθμολογική σημασία, η νίκη αυτή είναι πολύτιμη γιατί είχε κιόλας να… διδάξει πράγματα την ΑΕΚ, χωρίς να υπάρξει κόστος κι απώλειες.

Ο Σαντ Ρος με ένα σουτ μεγάλης δυσκολίας ισοφάρισε σχεδόν τρία λεπτά πριν τη τελική κόρνα, όμως η Μπούργος προσπέρασε ξανά για το 64-66. Ήταν κι η τελευταία φορά που βρέθηκε μπροστά στο σκορ, καθώς έκτοτε η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν υποδειγματική με 10-0 σερί, συνοδευόμενο από μεγάλες φάσεις σε άμυνα κι επίθεση. Ο Γκίκας έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο, για να τον ακολουθήσει ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα ο Λάνγκφορντ. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε η αναμέτρηση, με τον δικέφαλο να ανακτά ψυχολογία μέσα από τα μεγάλα σουτ. Ο Αμερικανός έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και το μόνο που του έλειπε ήταν… τα clutch plays.

Ο βετεράνος σκόρερ έβγαλε μια καθοριστική άμυνα με τον Μακ Φάντεν, κερδίζοντας επιθετικό φάουλ, η οποία ήταν κλειδί στην οικονομία των τελευταίων κατοχών. Ο Σαντ Ρος με ένα πραγματικά εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε διαφορά ασφαλείας στην ομάδα του, με τον Γκίκα να βάζει το κερασάκι του τελικού σκορ. Η τριάδα των πρωταγωνιστών που προαναφέρθηκε βγήκε μπροστά και καθάρισε την μπουγάδα σε μια αναμέτρηση η οποία εκεί που φαινόταν εύκολη, ξαφνικά πήρε περίεργη τροπή.

Η ΑΕΚ με αυτή τη -ζόρικη- νίκη και την ανατροπή γίνεται σοφότερη και χτίζει ενόψει της συνέχειας το χαρακτήρα της, αλλά δεν πετυχαίνει μόνο αυτό.

Παίρνει ακόμη μια νίκη ούτως ώστε να επιβεβαιώσει πως το τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε άνοδο, αφήνοντας πίσω την κάκιστη αρχή. Όχι μόνο παίζει καλύτερα, αλλά παίρνει και τα αποτελέσματα που θέλει. Με βασικό άξονα την αμυντική της σταθερότητα, η ΑΕΚ έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες (Αντβέρπ, Πανιώνιος, Μπαντίρμα, Ρέθυμνο, Μπούργος) σε όλες τις διοργανώσεις και ανέκτησε την ηρεμία της. Από εδώ και στο εξής, ο Παπαθεοδώρου θα πρέπει να διασφαλίσει τη συνέπεια της ομάδας του, αλλά ταυτόχρονα και να “κουμπώσει” τα νέα της μέλη.

ΥΓ. Ο Τσάλμερς δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο στο ντεμπούτο του, στα σκάρτα 6 λεπτά που πάτησε παρκέ. Είναι δεδομένο πως θέλει χρόνο. Το ματς με την Μπούργος – έτσι όπως κύλησε – δεν ήταν το κατάλληλο για να… πέσει αμέσως στα βαθιά.

ΥΓ2. Υπάρχει μια φάση λίγο πριν το τέλος, στην διεκδίκηση ενός ριμπάουντ, όπου η μπάλα έφυγε εκτός των γραμμών, με την ΑΕΚ να κερδίζει τελικά την κατοχή. Η αίσθηση είναι πως το σφύριγμα ήταν (μάλλον) λανθασμένο και πως η μπάλα βγήκε από το χέρι του Σλότερ.